PIARGY: Zákulisie nakrúcania filmu

Udialo sa to spôsobom, aký mám najradšej...

Zavolala mi Maia Martiniak, režisérka, s ktorou som robila rozhovor o filme Neviditeľná. Upozornila ma na slovenský film Piargy a veľmi dobre tušila, prečo. V tom momente som nemala poňatia o čom hovorí. Veci sa zbehli veľmi rýchlo a o pár dní som sedela v kine. Po 100 minútach sa vynorilo toľko otázok, že rozhodnutie spraviť rozhovor s tvorcami filmu sa premenilo na obrovskú zvedavosť, ako to celé vzniklo. A nebola som sama. Prečítala som si všetky možné recenzie, články a vyjadrenia k filmu a zistila som, že sú veľmi rôznorodé, nesú sa v duchu nepochopenia, ovácií, chválospevu aj spochybňovania. Presne tak, ako to má byť. Film vzbudil u ľudí paletu emócií a subjektívnych reakcií, priniesol otvorené otázky, ktoré okamžite vytvorili v mojej hlave predstavu o tom, ako bude rozhovor vyzerať. 

Prvé stretnutie s producentkou filmu Silviou Panákovou a dramaturgičkou filmu Bibou Bohinskou ukázalo, že sme na rovnakej vlnovej dĺžke a po 3 hodinách sme mali dohodnutý termín a obsah toho, čo chceme v rozhovore prebrať. Priniesť informácie z nakrúcania filmu a priblížiť divákovi veľakrát skryté odkazy a mnohé symboly, ktorými tento film naozaj nešetrí. Prisľúbili, že prizvú aj kameramana Petra Bencsíka. Mať takúto zostavu v štúdiu je predzvesťou šťavnatých zaujímavosti zo zákulisia. A to sa stalo. Rozhovor je popretkávaný ukážkami z filmu a aj keď by sa zdalo, že ste vďaka nim videli až príliš, opak je pravdou. Celistvý zážitok na vás čaká na veľkom plátne, preto odporúčam využiť možnosť toho, že film ešte stále hrajú v kinách. 

Verím, že rozhovor s tvorcami filmu Piargy bude pre tých, ktorí film ešte nevideli, lákavou pozvánkou do kín, či k televíznym obrazovkám a pre tých, ktorí film videli, zmysluplne prežitým časom, ktorý dal priestor k zamysleniam. Pokiaľ chceme vidieť zmeny v spoločnosti, v ktorej žijeme, je potrebné začať robiť zmeny v našich životoch. A to napríklad aj tým, že práve tento film bude dôvodom na mnohé otvorené diskusie na témy, ktoré naša spoločnosť aj v 21. storočí stále tabuizuje a zakrýva si pred nimi oči.

O filme 

Film bol inšpirovaný novelou Františka Švantnera a  rozpráva pribeh mladej ženy Juliši, ktorá sa vydá za syna najbohatšieho statkára v dedine, ale neubráni sa násilníckým zvodom svojho svokra a nechtiac sa ocitne uprostred drsného milostného trojuholníka.
Piargy sú symbolom novodobej Sodomy a Gomory, zrkadlom pokrivenej morálky spoločnosti. Hovoria o patriarchálnom postavení mužov, ktorí využívajú moc a peniaze na to, aby mohli ponižovať ženy. Dialo sa to pred sto rokmi a hnutie “Me Too” dokazuje, že sa to deje stále.

Premiéra filmu Piargy sa uskutočnila 22. septembra 2022. Videlo ho niekoľko tisíc divákov, bude možnosť pozrieť si ho na televíznych obrazovkách RTVS a v Čechách je jeho premiéra naplánovaná na január 2023.

Pozrite si celý rozhovor