Zo zákulisia filmu NEVIDITEĽNÁ s autorkou a režisérkou Maiou Martiniak

Slovenský dokument NEVIDITEĽNÁ otvára tému nerešpektu a násilia pri pôrodoch.

Pôrod je téma, ktorá sa môže javiť ako veľmi špecifická a pre špecifickú skupinu ľudí. Avšak verte, že pravý opak je pravdou. Všetci sme sa narodili. Týka sa nás všetkých, bez rozdielu. O koľkých témach môžeme takéto silné tvrdenie vysloviť?

I napriek tomu, že ženy považujú narodenie dieťaťa za jeden z najsilnejších emočných momentov v ich živote, spôsob, akým ich dieťatko na svet prišlo, je veľakrát opradený nepríjemnými zážitkami zo samotného pôrodu. Zvykli sme si, že to je jednoducho tak a patrí to k tomu. Hlavne, že je dieťatko zdravé. Ale naozaj? Kde sme si uložili tie nepríjemné spomienky? A priznáme si ich vôbec? Sme schopné a ochotné ukázať svoju zraniteľnosť? Ako samotný priebeh pôrodu ovplyvňuje emocionálny vývoj dieťaťa, ktorý má vplyv na jeho prežívanie v dospelosti? Mali sme a máme dostatok informácií?

 

Film NEVIDITEĽNÁ prináša citlivým a nesúdiacim spôsobom obraz slovenského pôrodníckeho stavu a zároveň poukazuje na niektoré pôrodné praktiky v zahraničí.
Dáva divákovi možnosť zamyslieť sa a stáva sa tak priestorom na otvorený a nevyhnutný dialóg v spoločnosti a potrebu zmeny nielen u nás, ale aj vo svete.
Je osobnou výpoveďou žien, odborníkov a odborníčok z rôznych krajín na tému nerešpektu a násilia pri pôrodoch.
Veľmi si cením, že jeden z otvorených dialógov vám môžem priniesť prostredníctvom tohto rozhovoru s autorkou a režisérkou filmu NEVIDITEĽNÁ, Maiou Martiniak.
Film zachytáva príbehy žien, ktoré otvárajú kontroverznú a spoločnosťou odmietanú tému traumy z pôrodu.
Dokumentárny film NEVIDITEĽNÁ, mal národnú premiéru v novembri 2020 na festivale Jeden svet, kde získal Hlavnú cenu "Slovensko a Česko za ľudské práva" a tiež Cenu divákov.
O tom, ako film vznikal, ale aj o mnohých zaujímavých momentoch zo zákulisia nakrúcania filmu nám porozprávala režisérka Maia Martiniak.

Film mal premiéru na televíznych obrazovkách RTVS 2 v stredu 1. decembra 2021 o 20:10 h. 

 

   

 

VYPOČUJTE SI CELÝ ROZHOVOR