3 tipy, ako si vybrať správny rám okuliarov k vašej tvári

Okuliare. V ideálnom prípade by sme mali na každú príležitosť osobitné. Striedali by sme ich podľa aktuálnej nálady, oblečenia, počasia... No pravdou je, že okuliare sú drahé a väčšinou nám musia stačiť jedny, maximálne dvoje.

To je dôvod, prečo si musíme vybrať tie správne na prvýkrát. Také, ktoré budú svedčať našej osobnosti. Prinášame vám zopár tipov, ako na správny výber okuliarov. Čítajte ďalej.

  1. Proporcie tváre. Vo všeobecnosti, rám okuliarov by mal proporcionálne ladiť s veľkosťou tváre. Je rozdiel, či si práve vyberáte slnečné okuliare alebo optické okuliare. Slnečné okuliare môžu byť väčšie, teda zakrývať väčšiu časť tváre. No, čo je dobré pri slnečných okuliaroch, nie vždy je dobré aj pri tých optických.
  2. Farba. Vyberte si farbu, ktorá „lichotí“ prvkom vašej tváre. Čierna je dobrá pre podčiarknutie farby očí. Okuliare, ktoré farebne kontrastujú s vašou tvárou a farbou vlasov, vyniknú viac, no je len na vás, či chcete okuliare zdôrazniť veľmi, alebo radšej menej.
  3. Typ tváre. V prvom rade je dôležitý kontrast. Tvar rámu musí kontrastovať s tvarom tváre. Ak máte okrúhlejšiu tvár, mali by ste siahnuť po hranatejšom ráme. Ak máte hranatejší typ tváre, určite stavte na mierne zaokrúhlené okuliare. Tu sa už dostávame ku komplikovanejšej otázke, no pokúsime sa vám načrtnúť, ktorý tvar rámu je pre vašu tvár vhodný.

Hranatá tvár

Užšie oválne alebo mierne zaokrúhlené obdĺžnikové okuliare sú vhodné pre zjemnenie silných, hranatých čeľustí. Takéto okuliare tvár mierne predĺžia.

Užšia, podlhovastá tvár

Pri podlhovastom type tváre vyskúšajte vyššie, okrúhle okuliare alebo naopak nízke a mierne pretiahnuté do bokov. Môžete tiež zvoliť hrubšie, prípade viac zdobené rúčky, ktoré pritiahnu pozornosť na boky vašej tváre a tvár opticky rozšíria. 

Okrúhla tvár

Hranatý alebo obdĺžnikový rám okuliarov opticky predĺži vašu tvár a kontrastný mostík opticky postaví oči ďalej od seba.

 

Lichobežníková tvár

Ak máte spodnú časť tváre širšiu, je pre vás vhodný „dramatický“ mačací rám okuliarov, ktorý od širších čelustí odpúta pozornosť. 

Oválny typ tváre

Ak máte širšie lícne kosti, no užšie čelo a bradu, určite siahnite po ráme, ktorý je hrubší alebo tmavší navrchu. Môže vám tiež svedčať motýlikový rám okuliarov.