Metaverzum, NFT, kryptomeny, tokeny. Praktické príklady pre začiatočníkov.

Už pred pár mesiacmi som avizovala, že prinesiem rozhovor na tému Metaverzum a NFT.
Hlavne pre tých, ktorí sú na začiatku a potrebujú tieto výrazy vysvetliť ľudskou rečou a s pomocou konkrétnych príkladov.

 

Tváriť sa, že to neexistuje, nemá zmysel

O virtuálnom svete v jeho najfarebnejšícjh podobách sa hovorí čoraz intenzívnejšie. Pre mnohých je stále nezrozumiteľná. Slovo bitcoin vzbudzuje zmiešané pocity, pod metavertom si často predstavíme 3D okuliare, na slovo NFT sa mnohí z nás absolútne nechytajú. A to som ich vymenovala doslova pár. 
Je potrebné sa týmto výrazom vyhýbať?
A ak áno, tak dokedy?
Zlepší ignorácia prichádzajúcich trendov našu životnú úroveň, alebo naopak?
To, že niečo odmietame prijať, neveríme tomu alebo nerozumieme, neznamená, že to neexistuje a že sa nás to netýka.
Voľba nečinnosti a popierania trendov namiesto činnosti a zisťovania si informácií je najčastejšou príčinou toho, že mnohí ľudia dosiahnu v živote tak málo.  
Prostredníctvom slovíčka "keby" si aspoň zaspomínajú, kde mohli byť a čo všetko už mohli mať. Keby...

 

Kto by to bol kedy povedal, že...

Či už to boli v minulom storočí pochybnosti ohľadom mobilných telefónov, počítačov, či sociálnych sietí, ktorým sa ľudia vyhýbali. Kto by to bol povedal, že v roku 2021 si budeme fotiť vyľudnené veľkomestá v dôsledku pandémie, zatiaľ čo budeme sedieť zatvorení doma na gauči a presunieme sa kompletne do online sveta?  Stali sme sa oveľa zručnejšími v používaní rôznych aplikácií, život bez internetu by sme si už dnes nevedeli predstaviť.
A tak sa pomaly, ale isto dostávame do virtuálneho sveta a ani si to neuvedomujeme. Ako by sa to ešte dalo vylepšiť? Ako spraviť ten virtuálny svet podobnejší realite, aby sme mali oveľa autentickejšie zážitky? Sme už len kúsok od ďalšej etapy v online svete, ktorú nám tí „hore“ pripravujú.
Postupne a žiadalo by sa povedať nenápadne. Ale práve tí, ktorí hľadajú informácie a spájajú si fakty do súvislostí pochopia, kam smerujeme a že vyhnúť sa tomu, bude pravdepodobne nemožné. Alebo?

 

Pre zaujímavosť

Czechsight.cz  vo svojom článku z roku 2021 uviedol, že v strednej a východnej Európe sa český trh s počítačovými hrami považuje za tretí najväčší, a jeho celková hodnota presahuje 4,1 mld. českých korún. Každý druhý Čech (vo veku medzi šesť až 64 rokov) hráva vo svojom voľnom čase hry na počítači alebo inom zariadení. Počet hráčov vo veku 35-54 rokov sa v priebehu roka 2021 zdvojnásobil. Za stúpajúcou popularitou hier stojí rozmach digitálnych technológií a virtuálnej reality, ale aj karanténa. Predpokladám, že podobné výsledky by sme mohli pozorovať aj na Slovensku.

 

Keď je žiak pripravený, učiteľ sa objaví...

Pre tých, ktorí sú na začiatku a potrebujú sa zorientovať v tomto virtuálnom svete a porozumieť základným výrazom, som nahrala rozhovor. Oslovila som tím z projektu Charlie Gaming, aby nám ľudskou rečou vysvetlili, o čo vlastne ide. Práve projekt Charlie Gaming sa venuje prieskumu trhu NFT a krypto hier, poskytuje aktuálne informácie z tohto sveta a stáva sa tak sprievodcom pre tých, ktorí sa rozhodnú, či to uchopia ako zábavu, alebo NFT hry zvolia na zhodnotenie svojho kapitálu.

Hostkami v podcaste Talkslow boli Tereza Möhwaldová, vedúca analytického tímu a Beatrice Uhlířová, špecialistka na diverzifikáciu portfólia v projekte Charlie Gaming.

 

Vypočujte si celý rozhovor