EGO vs. SRDCE – na čom sú postavené naše vzťahy?

Nie je to vtipné, že v okamihu, keď s niekým skočíme do vzťahu, začíname ho búrať?

Častokrát z nás hovorí strach, ale mnoho krát zasiahne aj naša projekcia. Niekedy to ide hladko, bez problémov, ale to je ojedinelé. Vzťahy si vyžadujú našu prácu od začiatku. To neznamená, že nemôžu byť plné zábavy a dobrého pocitu. Znamená to jednoducho, že dvaja neznámi ľudia - ľudia s úplne inými životnými skúsenosťami, ktoré formujú naše názory, perspektívu a v neposlednom rade osobnosti - sa zišli, aby sa pokúsili vytvoriť trvalé spojenie. A to je častokrát veľmi komplikované.

Ako rozlíšime, či ide o ego? 

Ako teda vieme rozlíšiť, či „robíme svoju prácu“ na vzťahu dobre, alebo či sabotujeme proces rastu vďaka nášmu veľkému egu? Michelle Afont, odborníčka na vzťahy, rozvodová právnička a autorka s viacerými publikáciami, pomáha dešifrovať vzťahy, ktoré sú založené buď na egu, alebo sú postavené na srdci, alias skutočnej láske a bezpodmienečnom prijatí.

Po prvé, vzťahy založené na egu nie sú vždy chybou toho druhého (ahoj, slovo „ego“) a môžu byť niekedy výsledkom príliš rýchleho skočenia, prílišnej viery v odrazenie sa alebo ponorenia sa do vzťahu, keď nie sme so sebou spokojní a nemáme vyriešenú svoju minulosť, či svoje problémy.

"Dôvody, ktoré si dnes zvolíme, budú určovať, či tento vzťah prežije beh na dlhé trate." Ak sme vo všeobecnosti nenaplnení, keď s niekým začíname chodiť, je pravdepodobné, že budeme budovať vzťah založený na egu. Aj keď to nie je zámerné, či vedomé, nenaplnená osoba bude hľadať naplnenie u svojho partnera, ktorý môže poskytnúť dočasnú pomocnú ruku pre to, čo jej chýba.

Vo vzťahu založenom na egu sa snažíme naplniť našu urgentnú potrebu stať sa „kompletným“ prítomnosťou druhej osoby v našom živote. Vzťah založený na egu je málokedy, ak vôbec, dlhodobý. Je to tak preto, lebo sa sústreďuje na to, čo nám táto osoba „dáva“, aby kompenzovala to, čo nám chýba. Inými slovami, nikdy by sme nemali spokojnosť vo vzťahu zakladať na tom, či nás druhá osoba dopĺňa, či sa pri nej stávame „celkom“, alebo nie. Najprv musíme byť kompletní sami v sebe.

„Či už nám chýba sebaúcta, sebadôvera, pevné osobné vzťahy alebo akýkoľvek iný vnútorný, či vonkajší nedostatok, ego-láska jednoducho poskytuje dočasný pocit celistvosti. Vzťah založený na egu nie je postavený na pevných základoch, a preto sa tento vzťah rýchlo rozpadá. Vo vzťahu založenom na egu hľadáme niekoho, kto dokáže vyplniť prázdnotu. Možno sa chcete cítiť krajšie alebo mať lepšiu reputáciu alebo dokázať, že viete získať rýchlo priateľa, lebo je o vás záujem. Možno chcete mať so svojou rodinou lepší vzťah alebo byť viac finančne fit. Vo vzťahu založenom na egu cítime, že tieto ciele môžeme dosiahnuť prostredníctvom partnera. Problém samozrejme je, že vo vzťahu chýba láska prechádzajúca srdcom, ktorá je nevyhnutnou ingredienciou pre dlhotrvajúci záväzok.

Pri „ego-láske“ si často myslíme, že nás táto osoba môže „opraviť“. Inými slovami, vyberáme si partnera, ktorý nás dokáže doplniť tam, kde nám niečo chýba. Vnútorná bolesť je stále prítomná, len sme navrch prisypali trochu cukru, aby sme sa cítili lepšie a pohladili si ego.

 

Je dôležité položiť si otázku, akú mám motiváciu byť vo vzťahu? Mám skrytú agendu? Naozaj milujete túto osobu zo srdca, alebo vám dáva v tejto chvíli jednoducho pocit, vďaka ktorému sa cítite lepšie? Skutočne milujete túto osobu alebo sa snažíte niečo dokázať ostatným? Ako sa cítite, keď ste vo vzťahu s týmto človekom? Predstierate to alebo ste svojím skutočným autentickým ja?

 

Pre dlhotrvajúce a naplnené vzťahy je nevyhnutné, aby sme do nich vstupovali zo správnych dôvodov. Randiť s niekým, pretože vám dáva komplimenty od rána do večera, alebo preto, že si myslíte, že táto osoba je tou, ktorú vaši rodičia a priatelia schvália, je láska k egu a nikdy nedosiahne úroveň lásky vychádzajúcej zo srdca.

 

Naopak, láska založená na srdci je to pravé orechové. Je to skutočné a autentické. Vzťah založený na srdci neslúži jednému konkrétnemu účelu. Namiesto toho prináša celkový pocit pohody a pokoja. Vzťah založený na srdci je založený na skutočnom pocite lásky. Je o partneroch, ktorí sú si rovní a navzájom si dopĺňajú život. Partneroch, ktorí sa navzájom vyvážia bez potreby dopĺňania nedostatku, či potreby nápravy toho druhého. Vo vzťahu založenom na srdci každý partner vylepšuje toho druhého bez toho, aby si navzájom komplikovali život.

Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť vzťah vychádzajúci zo srdca, je byť na svojom osobnom maxime predtým, ako začneme randiť. Keď sme „na dne“ z akéhokoľvek dôvodu, budeme hľadať rýchle riešenie liečby. Aj keď je nereálne byť „svojim 100% optimálnym ja“, určite sa chceme čo najviac priblížiť pokojnej existencii ešte pred randením. Posledná vec, ktorú chceme urobiť, je nájsť niekoho, vďaka komu sa budeme cítiť lepšie. Úloha sebalásky a sebaúcty spočíva v nás a nemožno ju položiť inému človeku.

Aby sme dosiahli stav vzťahu vychádzajúceho zo srdca, musíme pochopiť, čo skutočne drží páry pohromade. Tá pravá láska sa točí okolo spoločných cieľov, spoločných záujmov, vzájomného rešpektu a vzájomného obdivu.