Zuna Vesan Kozánková: Ženskosť očami čínskej medicíny

So Zunou Vesan Kozánkovou sa rozprávame o ženskosti očami čínskej medicíny, ktorej sa Zuna venuje už viac, ako 10 rokov. Zuna Vesan pôsobí ako tanečnica, tanečná pedagogička a choreografka, shiatsu terapeutka a pedagogička shiatsu. Vyštudovala Tanečné Konzervatórium a Vysokú školu múzických umení v Bratislave. V roku 2014 úspešne ukončila 6-ročné štúdium akupunktúry na Univerzite Guang Ming Beijing v Prahe. Ostatné roky študuje klasickú čínsku medicínu na Akadémii čínskej metafyziky. Má vlastnú shiatsu prax v Bratislave a vlastnú Školu shiatsu, ktorá funguje už 13 rokov.

Pedagogickej činnosti sa venuje už vyše 27 rokov. Pôsobí ako pedagogička tanca, anatómie a shiatsu v tanečných školách v Rakúsku, Veľkej Británii, v Nemecku, ale aj na rôznych workshopoch v Číne, Thajsku a vo Vietname. Vo svojej pedagogickej práci sa sústreďuje na pochopenie teórie a jej prepojenie s praxou, o vzájomné prepájanie vedomostí s intuíciou. Jej kurzy majú rozmer celkového rozvoja osobnosti. V oblasti tanca a zdravého pohybu sa posledné roky zameriava na prepájanie čchi-kungu s tancom a o vyučovanie medicíny prostredníctvom tanca a pohybu. Je autorkou medzinárodne rešpektovaných projektov Medicína v tanci a Dancing Qigong. 

Zuna sa venuje aj spisovateľskej činnosti. Píše články o shiatsu, čínskej medicíne a taoistickej filozofii do rôznych periodík. Pravidelne prispieva do časopisu Vitalita príspevkami zameranými na taoistickú filozofiu v kontexte s ľudským telom. V roku 2018 jej vyšla prvá kniha TAO cesta ku zdraviu, ktorá je prehľadným návodom ako uchopiť princípy čínskej medicíny v bežnom živote a každodennej praxi. Kniha má veľký úspech u čitateľov, za pár mesiacov sa vypredal celý náklad. Je však opäť v predaji :-). V roku 2020 vydá druhú knihu Meridiány - dráhy života.

www.artyci.com
www.shiatsu-terapie.sk

Rozprávame sa aj o tom:

  • ako vieme vlastnú menštruačnú krv využiť na uzdravenie
  • ako môže filozofia TAO pomôcť nám ženám na vedomej ceste poznávania sa 
  • je možné vyliečiť zlomené srdce z lásky
  • ako môžu princípy čínskej filozofie napomôcť k učeniu sa správne sa rozhodovať 
  • je vhodné, aby sme múdrosti čínskej medicíny aplikovali do európskej kultúry?

 

VYPOČUJTE SI CELÝ PODCAST