Dominika Jakubeková: Zo zákulisia práce letušky

Dominika Jakubeková žije 6. rok v Nemecku v Düsseldorfe po tom, ako po 5-tich rokoch štúdia práva na Univerzite Komenského zistila, že tento smer ju nikdy napĺňať nebude a Slovensko jej je „primalé“. Jej staršia sestra žije v Düsseldorfe 17. rok a jej dvojča Lívia 10. rok. Ako jediná z troch sestier ostala sama na Slovensku a pravidelnými návštevami u sestier zistila, že nemecký spôsob života a otvorené možnosti by boli pre ňu nový začiatok. Zo dňa – na deň odišla z univerzity, zanechala nefunkčný 5-ročný vzťah, dala výpoveď ako prekladateľka pre rakúsku firmu a vysťahovala sa zo svojho malého bratislavského bytu do západného Nemecka.

Pár dní úžasných návštev u jej dvoch sestier jej rýchlo ukázali, že realita každodenného života v Nemecku nie je pre ženu z východnej Európy tak ľahká, ako si na začiatku predstavovala. K tomu vedela v nemeckom jazyku povedať asi štyri súvislé vety. 

Po týždni si našla prvý job ako hosteska na veľtrhu a aj vďaka minimálnej nemčine prvý job zvládla. Po absolvovaní intenzívneho ročného nemeckého kurzu sa s certifikátom prihlásila na Vysokú školu médií a komunikácie, no aj tam po absolvovaní pár semestrov zistila, že budúca práca v mediálnych agentúrach by ju nikdy nenapĺňala tak, ako si to na začiatku podania prihlášky predstavovala. Pred začatím práce letušky pracovala ako študentka na dekanáte a pripravovala akreditáciu študijných programov. Medzitým si na štúdium a nemecký život zarábala nie len upratovaním bytov, ale aj ako skúsená hosteska na rôznych nemeckých veľtrhoch, ako prekladateľka pre východoeurópske jazyky, ako online dolmečerka pre slovenčinu a češtinu nemeckému zákazníkovi, popri tom aj ako freelencerka a poradkyňa v parfumérií, ako príležitostná make-up artistka a taktiež pol roka ako spisovateľka pre nemecký denník. Dnes popri lietaní príležitostne natáča vysielanie do televízie a keď je toho voľna príliš veľa, popri každodennom behu nezaháľa a pracuje naďalej na veľtrhoch a kongresoch.

Práca letušky jej prišla do života ako blesk z jasného neba, pretože Dominika túžila byť celý život pilotkou, no žiaľ, finančné možnosti jej nedovolili tento sen uskutočniť a tak zrazu prišiel popri práci na univerzitnom dekanáte nečakaný telefonát od rakúskej leteckej spoločnosti, že by ju radi pozvali na pohovor, keďže sa uchádzala o prácu letušky. Dominika si žiadosť na túto prácu nikdy nepodala a keďže je silno spirituálne založená a verí na „znamenia života“, túto bláznivú ponuku zobrala, zo dňa – na deň sa dala zo štúdia médií exmatrikulovať a začiatkom roka 2017 začala zbierať prvé skúsenosti v letectve, ktoré jej otvorili oči v tom, čo znamená „sen o vysnívanej práci letušky mnohých žien“ a tvrdá realita tejto nezvyčajnej práce. Dominika chcela po roku túto rakúsku leteckú spoločnosť opustiť, no život to zariadil tak, že táto spoločnosť sa dostala do insolvencie a job letušky sa skončil. Jeden deň si preplakala a na druhý deň intuitívne posielala žiadosti do ďalších leteckých spoločností. Dnes pracuje ako letuška pre jednu z najlepších nemeckých leteckých spoločností. 

Ako Dominika sama hovorí: „Táto práca je neskutočnou školou života a spoznávania seba samého a hraníc nie len svojich, ale aj iných ľudí. Vďaka tejto práci som pochopila, čo znamená pojem „byť flexibilný“ a musieť vedieť vychádzať s každým ako team.“