Tešíte sa z letného opálenia? Ďakujte Coco Chanel

Najslávnejšia módna návrhárka minulého storočia by nedávno oslávila svoje 133. narodeniny. To však nie je jediný dôvod, prečo si ju chceme na konci leta pripomenúť. Ak sa totiž pri pohľade do zrkadla tešíte zo svojho dovolenkového bronzu, pokojne ho môžete považovať za model priamo od Coco Chanel. 

Štedré dedičstvo


Nielen kabelku s retiazkou na plece, malé čierne, twinsety z jemnej vlny, výstrihy na chrbte, široké nohavice, lodičky s lakovanou špičkou či trojštvrťový kabát nám po sebe zanechala ikona dámskej elegancie a zakladateľka módneho impéria nazvaného jej priezviskom. Coco Chanel, ktorá svojím revolučným prístupom k móde dopriala ženám pohodlie a ľahkosť, sa zvykne spájať predovšetkým s krásou. Ale pravda je, že čo-to urobila aj pre naše zdravie. 


Arzén na tvári

V roku 1910, keď Coco Chanel otvorila v Paríži svoj prvý butik s klobúkmi a doplnkami, nosili dámy dlhé sukne a rukávy, obrovské klobúky, šatky a slnečníky. Všetko v záujme zachovania jasnej bielej pokožky, ktorá bola znakom noblesy. Ženy boli dokonca ochotné používať jedovaté kozmetické prípravky na zosvetlenie pleti, ktorých zloženie sa príliš nelíšilo od vynálezov spred nášho letopočtu. Biela pleť bola neraz zásluhou arzénu obľúbeného stredovekými travičmi pre jeho rýchly účinok... 


Márna vedcov snaha 

Opálená pokožka bola "výsadou" nižších spoločenských tried, ktoré museli pracovať na čerstvom vzduchu a na slnku. Nepomohol ani objav Theobalda Palma, ktorý už v roku 1890 poukázal na kľúčový význam slnečného svetla pre vývoj kostí. A nezabralo ani udelenie Nobelovej ceny dánskemu lekárovi Nielsovi Finsenovi  v roku 1903 za objavenie účinkov fototerapie pri liečbe nepríjemnej chronickej choroby lupus vulgaris. Na to, aby sa opaľovanie stalo populárnym, musela pohnúť prstom Coco.


Coco vynašla všetko

Od udelenia spomínanej Nobelovej ceny muselo uplynúť dvadsať rokov, kým sa Coco Chanel konečne vybrala na plavbu po Stredozemnom mori, počas ktorej sa opálila azda viac, než chcela. A iste bez zámeru umožniť organizmu vytvárať vitamín D, nevyhnutný pre vstrebávanie a využitie vápnika a fosforu v tele (o vplyve "déčka" na imunitný systém sa vtedy ešte nevedelo). Stačilo, aby Coco po skončení plavby vyfotografovali v Cannes a nový trend bol na svete. Ako poznamenal jeden z jej vplyvných priateľov, zdá sa, že vynašla aj opaľovanie, zdá sa, že vynašla všetko. Módnu návrhárku už vtedy napodobňovali mnohí. A tak sa opálená pokožka postupne stala ďalším z nesmrteľných kúskov módneho domu Chanel.