Násilie páchané na ženách - pandémia, o ktorej sa nehovorí.

Eva Martinovičová, lektorka, koučka, terapeutka, vyšla zo svojej komfortnej zóny a okrem osobných skúseností v súvislosti s témou domáceho násilia sa podelila so svojimi osobnými skúsenosťami, ale aj tými zo svojej profesionálnej praxe.

Aj keď sa táto téma týka aj mužov, štatistiky uvádzajú, že obeťami domáceho násilia sú v 90% ženy. Prvý reprezentatívny prieskum realizovaný Medzinárodným centrom pre štúdium rodiny v r. 2002 zistil, že každá štvrtá žena na Slovensku zažije násilie zo strany svojho manžela, alebo partnera aspoň raz počas svojho života. Štatistiky hovoria jasnou rečou a to ešte o mnohých prípadoch nevieme a ani sa možno nikdy nedozvieme.

Organizácia spojených národov označila problém domáceho násilia za posledné mesiace ako "tieňovú pandémiu".

Mnohí z nás si v tejto súvislosti kladú otázku, ako sa dá pomôcť a čo my môžeme urobiť pre to, aby sa percento takýchto prípadov znížilo čo najviac. To minimum, čo môžeme pre to urobiť my, je, že sa budeme o tom rozprávať, pretože nikdy neviete, kto nás momentálne počúva. Mnohé ženy si fakt, že boli súčasťou domáceho násilia, a hlavne toho psychického, veľakrát ani neuvedomujú, alebo si to uvedomia až vtedy, keď počujú iné ženy o tom rozprávať.

Do pozornosti dávam bezplatnú NON-STOP LINKU 0800 212 212, kde sa v prípade potreby môžete obrátiť. A tiež webovú stránku zastavmenasilie.gov.sk, kde si môžete prečítať veľmi nápomocné informácie k tejto téme.

 


VYPOČUJTE SI CELÝ ROZHOVOR