Mária Bernáthová: Krásu kultivujeme aj pod povrchom

Majiteľka prestížneho salónu krásy ProLook v Bratislave je povestná napojením na akýsi nevyčerpateľný prúd originálnych nápadov, ktoré sú zväčša zdrojom inovácií v prospech jej klientov. Jej najnovšie aktivity však nezostali pri revolučných kozmetických novinkách, ale posúvajú vnímanie krásy za hranice vizuálneho efektu luxusnej starostlivosti o pleť a celé telo. O detaily sme sa zaujímali priamo u Márie Bernáthovej.

Žijete ProLookom, vnášate doň svoju jedinečnú osobnosť, energiu. Zároveň ste sa rozhodli venovať projektom, ktoré krásu snímajú z iného uhla pohľadu. Môžete prezradiť, o čo konkrétne ide? 
Začali sme nakrúcať krátke videá so zaujímavými ženami, ktoré by ste inak nemali možnosť vidieť a ktorých pôsobenie súvisí s krásou. Mám na mysli veľmi široký záber - od žien, ktoré sa venujú obchodu s diamantmi cez plastické chirurgičky, dentálne hygieničky, odborníčky na etiketu až po psychologičky. Mnohé z nich osobne poznám a viem, že majú čo odovzdať. Napadlo mi to pri mojich každodenných stretnutiach v salóne. Často tu mám príležitosť viesť rozhovory, v ktorých sa dozvedám veľmi zaujímavé veci. A tie chcem sprostredkovať ďalej ako rôzne pohľady na krásu a jej prepojenie s mnohými oblasťami nášho života. Zaujíma ma aj to, čo sa nachádza pod povrchom, preto sa tie videá ponesú v atmosfére priateľského rozhovoru pri káve. 
 

Krása je vašou vášňou a za tie roky vo vedení luxusného salónu krásy v Bratislave ste sa stali uznávanou autoritou v oblasti starostlivosti o nechty, pleť a telo. Počula som, že svoje znalosti chcete sprostredkovať nielen návštevníčkam ProLook-u. 
Teoreticky ovládam všetky procedúry, ktoré v salóne ponúkame - a naozaj ich nie je málo. Zároveň neustále pracujem na sebe, keďže veľmi dobre vnímam, ako sa každý detail môjho vnútra odráža v prostredí, kde sa nachádzam. Syntézou vedomostí, ktoré som v sebe zhromaždila, som vytvorila projekt o tom, ako byť dámou v každej situácii. Verejnosti ho ponúknem ako krátke edukatívne videá vo forme rozhovorov s Dankou Kmeťovou z Akadémie krásy. 
 

Vaše komplexné vnímanie pôvabu sa odráža aj v ponuke služieb a produktov v ProLook-u, kde okrem jedinečných kozmetických prípravkov môžu vaši klienti nájsť aj rad sofistikovaných výživových doplnkov. Na ktoré z nich by ste chceli upozorniť?
Máme vynikajúcu spoluprácu so značkou Thalgo, ktorá ako jediná má aj perfektne prepracovaný výživový program. Nedávno som navštívila ich továreň vo Francúzsku a musím povedať, že na mňa urobila dojem. Produkty Thalgo sú unikátne obsahom morských rias rozomletých patentovaným postupom, ktorý zachováva všetky vzácne zložky v aktívnom stave. To znamená obrovské koncentrácie vitamínov, stopových prvkov, proteínov a aminokyselín. Ten špeciálny spôsob rozomieľania zároveň umožňuje, aby to všetko ľahko preniklo do pokožky. Preto má Thalgo neprekonateľné účinky. Zároveň tú silu morských rias využíva aj v spomínaných výživových doplnkoch, ktoré úspešne testujem aj sama na sebe. A upozorniť len na niektoré z nich nie je jednoduché. Každý z produktov je vhodný pre inú cieľovú skupinu a vynikajúco sa dopĺňa s ošetrením pleti v salóne.
 

Napríklad? 
Napríklad pri detoxe nezostanete u nás len pri detoxikačnom ošetrení pleti, ale ho môžete podporiť účinnou desaťdňovou kúrou založenou na hnedej riase, ktorá zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje výdaj energie a má povzbudivé účinky na tráviaci systém. Navyše obsahuje množstvo vitamínov a stopových prvkov, takže zvyšuje fyzickú a psychickú odolnosť. Alebo ak vám v salóne urobíme špičkovú pedikúru spojenú s masážou nôh, vieme vám ponúknuť prípravok na to, aby ste si ľahkosť v nohách udržali. Rieši hĺbkové obehové dysfunkcie a pomáha pri ťažkých a opuchnutých nohách a rozšírených kŕčových žilách. Úžasná je aj hypertonická morská plazma, ktorú oceníte, keď ste prepracovaná, dehydrovaná, trpíte nedostatkom energie a máte suchú pleť. Plazmu máme k dispozícii v ampulkách a obsahuje všetky stopové prvky pre regeneráciu buniek. Máme prípravky na redukciu vrások, krásne opálenie a ochranu proti škodlivým účinkom slnka, na zlepšenie kondície vlasov a nechtov, niekoľko druhov výživových doplnkov na chudnutie - je toho naozaj veľa. Skvelé na tom je, že všetko sú to prírodné prípravky, ktoré pôsobia priamo v srdci buniek. 
 

Za kozmetikou Thalgo stojí dlhoročný vedecký výskum, vďaka ktorému pravidelne prichádza táto značka s prevratnými novinkami. Nájdeme ich aj vo vašom salóne krásy? 
Samozrejme. Naposledy ma nadchla ich nová kozmeceutická značka Mceutic. Zameriava sa na obnovenie funkčnej rovnováhy pokožky a prvý rad produktov Rénovation Radicale inšpirovaný mezoterapiou využíva patentovaný bio-regeneračný extrakt určený na podporu bunkového metabolizmu, mladistvého vzhľadu pleti, ošetrenie povrchových nerovností, škvŕn a jazvičiek. Extrakt obsahuje 34 výživných zložiek, kyselinu hyalurónovú a nukleozidy proti starnutiu, ktoré zvyšujú hladinu telesného kolagénu a elastínu v kožných bunkách. Profesionálne ošetrenie sa odporúča 4 až 6-krát za sebou v týždňových intervaloch. Zahŕňa píling, aplikáciu extraktu na podporu kožného metabolizmu a korektívny zákrok za použitia pleťovej masky s vysokým obsahom séra na úpravu pleti a obnovu jej povrchu. Výsledok sa dostaví už po mesiaci. A spomeniem ešte jednu novinku - krém na strie, ktorý zaručene ocenia nielen ženy, ale aj mladé dievčatá, ktoré so striami  bojujú čoraz častejšie. 
 

Keď už sme pri inováciách, pred časom ste pre ProLook vytvorili koncept, vďaka ktorému ste svojim zákazníčkam výrazne skrátili čas potrebný na pobyt v salóne. Chystáte ďalší posun aj v tomto smere? 
Urobila som maximum, ďalej to už závisí od nových technologických postupov. Vývoj technológií pozorne sledujem a to, čo je zmysluplné, určite uplatním v mojom salóne. Na druhej strane chcem povedať, že kozmetika nesie v sebe odkaz relaxu a chcem, aby to tak aj zostalo. Porovnajte si napríklad botox s procedúrami v salóne krásy. Podanie injekcie trvá pár minút, ale v salóne máte možnosť stráviť čas povznášajúcim spôsobom. Úplne vypnete, uvoľníte sa, cítite vône, počúvate príjemnú hudbu a vytvoríte si vnútornú pohodu. Keď si to doprajete pravidelne, podporujete mikrocirkuláciu, ktorá je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich jas pokožky. Takže sa opäť vraciam k tomu, že krásu treba kultivovať nielen na povrchu. 

Za rozhovor ďakuje Alica Hrnčiríková