Katka Líšková: India je spirituálny supermarket. Je potrebné utíšiť nie len naše pery, ale aj myseľ.

„Tak, ako trénujeme telo, trénujeme aj našu myseľ. Potrebujeme sa utíšiť nie len na perách, ale aj v mysli. Denne má človek v priemere 25.000 myšlienok. Z toho tých podstatných pre život je menej ako 1%. To ostatné sú smeti. Väčšinou tie smeti, tie zbytočné myšlienky, hádžeme na iných ľudí, tým, že veľakrát rozprávame nepodstatné veci“, zamýšľa sa Katka Líšková. Porozprávame sa spolu aj o tom, ako zistím, ktoré z tých myšlienok sú dôležité. 

Katka Líšková vyštudovala  humanitné vedy na Karlovej univerzite so zameraním na antropológiu.  Pred desiatimi rokmi navštívila prvú hodinu jógy a niekoľko rokov si na tom ulietavala. Pol roka žila v Indii v jogovom ašrame a študovala jogovú filozofiu a meditáciu. 

Denne skrúcala telo do fyzicky nemožných pozícii a očisťovala ho od akejsi duchovnej špiny. To všetko v nádeji, že raz dosiahne osvietenie a potom bude už naveky šťastná. 

Žiadne večné šťastie sa ale nekonalo a Katka sa musela prebudiť do skutočného života. So všetkým, čo jej jóga dala, je ale zrazu ten skutočný život iný. 

Precestovala veľký kus sveta, okrem Indie, pracovala na Kostarike na projekte záchrany morských korytnačiek, v Bolívii stavala solárne kuchyne a na Novom Zélande oberala kiwi. Okrem, Srí Lanky, Nepálu, či Madagaskaru precestovala Južnú Ameriku, Čínu, Kubu, Panamu, trekovala v Andách, Himalájach aj Patagónii. 10 krát bola v základnom  campe Mount Everestu.  

 

Táto 80. epizóda je poslednou a zároveň krásnou cestovateľskou bodkou za rokom 2020.

A tak si spolu s vami virtuálne pocestujeme svetom aj dušou a prinesieme opäť množstvo inšpiratívnych myšlienok, šťavnatých zážitkov, ale aj zamyslení, a vyživíme našu myseľ aj srdcia na ďalšie obdobie. 

 

 

                                                          VYPOČUJTE SI CELÝ ROZHOVOR